Lubuska Perła Turystyczna 2019

Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna „LOTUR” i  Polska Organizacja Turystyczna  po raz    XVII organizowały  konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej” – o Lubuską Perłę Turystyczną.

Lubuska Kapituła    przyznała  trzy  Statuetki  Lubuskie Perły Turystyczne , jedną Statuetkę Specjalną Lubuskiej Perły Turystycznej dla najciekawiej zaprezentowanych produktów turystycznych i zarazem  nominowała  te produkty do edycji Centralnej,

Kapituła POT  będzie przyznawać nagrody w 3 kategoriach

  • Zwykły Certyfikat POT, który po 3 latach uprawnia do ubiegania się o Złoty Certyfikat
  • Złoty Certyfikat, o który mogą ubiegać się produkty , które min. 3 lata temu uzyskały zwykły Certyfikat Pot i od tego twórczo rozwinęły swoją działalność
  • NOWOŚĆ Specjalny Certyfikat POT dla produktu, który posiada niezwykły potencjał, jest mało znany i istnieje na rynku nie dłużej niż dwa lata

 

Jakie produkty można było zgłaszać?

  • Wydarzenie cykliczne
  • Impreza turystyczna
  • Obiekt
  • Szlak
  • Miejsce-obszar

 

Co można było wygrać?

  • Kampanię promocyjną POT podczas imprez, targów i wydarzeń w kraju i za granicą
  • Artykuły w najbardziej poczytnych czasopismach turystycznych
  • Kampanie promocyjną w wydawnictwach POT
  • Dla laureata Złotego Certyfikatu POT kampanie promocyjną wartą nie mniej niż 150 tys. zł.

 

Celem konkursu jest podnoszenie jakości i konkurencyjności oferty turystycznej poprzez kreowanie produktów, które nie tylko wyróżniają się atrakcyjnością turystyczną, ale także są nowatorskie, przyjazne turystom i dające wiele możliwości spędzenia w ciekawy sposób wolnego czasu.  Co rok w ich ocenie Kapituła zwraca szczególną uwagę na dostępność produktu turystycznego dla turysty czy wykorzystanie nowoczesnych technologii i innowacji w rozwoju produktów. Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej  to najważniejsza nagroda w dziedzinie turystyki, stanowi ona rekomendację i gwarancję usług na najwyższym poziomie. Podnosi rangę produktu turystycznego,  wzmacnia pozycję w ofertach dla klientów, dzięki czemu marka danego produktu staje się rozpoznawalna w całym kraju i nawet za granicą.

W 2019 roku do Konkursu w kategorii Certyfikat zwykły zgłosili się:

Światowy Geopark UNESCO Łuk Mużakowa   ( Tu symbol Perły)
Światowy Geopark UNESCO Łuk Mużakowa , to unikalna w skali światowej struktura geologiczna w postaci spiętrzonej moreny czołowej, w kształcie łuku znajdującego się po obu stronach granicy Polski i Niemiec. W 2009 roku polska część uzyskała rangę geoparku krajowego. Od 2011 roku cały obszar uzyskał certyfikat Geoparku Europejskiego i został włączony do Światowej Sieci Geoparków. Od 2015 roku jako jedyny obiekt w Polsce może szczycić się rangą Światowego Geoparku UNESCO.  Znajduje się tutaj jedyne w swoim rodzaju pojezierze antropogeniczne, liczące po polskiej stronie ponad 100 zbiorników których wody zadziwiają rozmaitością kolorów. Najcenniejsze obiekty udostępnione są wzdłuż trasy geoturystycznej "Dawna kopalnia Babina", a ciągle powstają nowe obiekty. Perłą geoparku jest unikatowy Park Mużakowski w Łęknicy i Bad Muskau.  W połączeniu z siecią ścieżek rowerowych, Nordic Walking i możliwością spływów Nysą Łużycką oraz atrakcjami po niemieckiej stronie tworzy to spójny produkt turystyczny, z możliwością zapewnienia zwiedzania i aktywnego wypoczynku przez kilka dni.

Światowy Geopark UNESCO Łuk Mużakowa stanowi przestrzeń do rozwoju wielu inicjatyw lokalnych realizowanych zarówno przez samorządy jak i inne instytucje i organizacje.

Od 2011 roku cały obszar uzyskał certyfikat Geoparku Europejskiego i został włączony do Światowej Sieci Geoparków. Od 2015 roku jako jedyny obiekt w Polsce może szczycić się rangą Światowego Geoparku UNESCO.  W 2019 zawiązało się Porozumienie Mużakowskie skupiając różne podmioty działające na terenie geoparku.

Zarówno sam geopark światowy, jak i znajdujący się w jego centrum zabytkowy Park Mużakowski w Łęknicy i Bad Muskau, posiadają oznaczenia UNESCO co jest ewenementem zarówno w skali Polski jak i świata. Największą atrakcją turystyczną jest Park Mużakowski, szeroko znany w Niemczech, który odwiedza blisko 500 tys. osób rocznie. Jednak nową atrakcją tego miejsca jest zbudowana przez Nadleśnictwo Lipinki, ścieżka geoturystyczna "Dawna kopalnia Babina" wijąca się wśród kolorowych jeziorek i ciekawostek geologicznych, z pięknymi widokami z drewnianej wieży widokowej.  W połączeniu z siecią ścieżek rowerowych i możliwością spływów Nysą Łużycką oraz atrakcjami po niemieckiej stronie tworzy to spójny produkt turystyczny, z możliwością zapewnienia zwiedzania i aktywnego wypoczynku przez kilka dni.

Pałac Wiechlice – Twoja przystań spokoju 
W północno-zachodniej  części  polski, wśród  wspaniałego  krajobrazu, dwa  kilometry  od  Szprotawy,  znajduje się pałac Wiechlice. Czterogwiazdkowy hotel Pałac Wiechlice Resort & SPA położony jest w zielonym regionie województwa lubuskiego na skraju Borów Dolnośląskich. Jest to okazały dworek z XVIII-go wieku, który został w ubiegłych latach gruntownie odnowiony i  zamieniony  w  luksusowy hotel. Cała doskonale odremontowana  posiadłość z pałacem, oficynami i parkiem otacza wyjątkowa aura. Hotel oferuje 11 luksusowych apartamentów i 36 komfortowych pokoi. Do dyspozycji gości w Wiechlicach są między innymi, stylowe sale restauracyjne, winiarnia, sala konferencyjna i basen.  Bardzo  dobrze wyposażone SPA&Wellness oferuje odprężenie i   profesjonalną   opiekę. Pałac leży w pieczołowicie zadbanym parku ze starym drzewostanem, znajdują się tu także  staw  rybny  i  winnica.

Restauracja Pałacu Wiechlice to miejsce, które uwodzi swoim niepowtarzalnym klimatem. W Pałacowej Restauracji wykorzystywane są świeże produkty pochodzące z najlepszych w regionie gospodarstw ekologicznych oraz własne wyroby. Goście mogą rozkoszować się wyśmienitymi daniami tradycyjnej kuchni polskiej.

Strefa Wellness to 1200m gdzie mieści się przepiękny, klimatyczny  basen wyposażony w szereg atrakcji takich jak bicze wodne, gejzery i przeciwprądy, strefa Saun obejmująca Saunę Parową, Fińską oraz Infrared, Kabina Floatingowa oraz gabinety SPA.

Tradycyjna gościnność wyróżnia to miejsce spośród innych hot

Pałac Wiechlice to swoista przystań spokoju. Goście odwiedzający to miejsce sami często mówią, że czują się jakby czas się tu dla nich zatrzymał. Każda chwila spędzona w tym miejscu przynosi im spokój, odpoczynek i ukojenie. Dzięki bardzo dobrze rozwiniętej i wyposażonej strefie SPA&Wellness goście mają możliwość skorzystania z autorskich zabiegów i rytuałów do których wykorzystywane jest bogactwo pałacowej winnicy, ogrodu i zielnika. Skuteczność zabiegów osiągana jest dzięki starannemu wyselekcjonowaniu kosmetyków i ich indywidualnemu doborowi do potrzeb skóry. Zadbany park, prywatna piaszczysta plaża dają gościom możliwość odpoczynku od codzienności i złapania chwili oddechu od codziennych spraw zawodowych. Pałacowa restauracja zaspokoi gusta nawet najbardziej wymagających klientów.

Gościom ceniącym aktywny wypoczynek Pałac Wiechlice proponuje wycieczki rowerowe po Buczynie Szprotawskiej, spływy kajakowe oraz kręgielnie. Unikalna, zaczarowana atmosfera urokliwego kompleksu pozwala na całkowite odprężenie i korzystanie z hojności przyrody.

Goście hotelowi mogą zwiedzić w okolicy między innymi: jeden z nielicznych w Polsce dwuwieżowy ratusz, fragmenty kamiennych fortyfikacji, z dwoma basztami oraz Bramą Żagańską, gotycką wieżę rycerską w Witkowie.

Obiekt położony jest w odległości 50 km od granicy niemieckiej. Dzięki przygranicznemu położeniu w Pałacu Wiechlice możliwa jest turystyka tranzytowa i przygraniczna.

 

Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze  
Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie to jedyna placówka muzealna o profilu historyczno-wojskowym w województwie lubuskim. Muzeum gromadzi i udostępnia zwiedzającym muzealia związane z wojskowością od czasów średniowiecznych do współczesności. Muzeum powstało jako samodzielna placówka w 1985 roku. Chlubą muzeum jest plenerowa kolekcja ciężkiego sprzętu wojskowego oraz statków powietrznych (około 150 eksponatów – to druga tak cenna kolekcja muzealnego sprzętu wojskowego w Polsce po Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie) eksponowana w zabytkowym parku (jedyna taka sytuacja w Polsce). Oprócz tego posiadamy wiele unikalnych eksponatów (jak choćby unikalny pistolet maszynowy „Błyskawica” w siedzibie muzeum - zabytkowym klasycystycznym dworze z początku XIX wieku. Muzeum  oferuje kompleksową usługę w postaci zwiedzania ekspozycji stałej plenerowej oraz pawilonowej (w pawilonie zgromadzone są najcenniejsze eksponaty związane z II wojną światową).Muzeum organizuje wiele bardzo popularnych  imprez plenerowych: Piknik Militarny z okazji Święta Wojska Polskiego, Rowerowy Rajd Niepodległości związany z obchodami Dnia Odzyskania Niepodległości, Noc Muzeów, Majówka w Muzeum, które gromadzą kila tysięcy gości. Od kilku lat staramy się „ożywić” ekspozycję poprzez uruchomienie naszych eksponatów. Do tej pory uruchomiliśmy: czołg T-72, wyrzutnie rakiet i stację radarową KRUG, transporter opancerzony BTR 152, samochód UAZ-469B, motocykl K-750, które uatrakcyjniają nasze imprez

Muzeum zgromadziło znaczna ilość eksponatów związanych z historią wojskowości, które od ubiegłego roku eksponowane są na zmodernizowanej wystawie „Żołnierz Polski 1914-1945” ukazującej działania polskiego żołnierza w sposób bardziej atrakcyjny i  multimedialny, można również wysłuchać wspomnień naszych bohaterów. Do naszych zwiedzających skierowane są oferty specjalne dla grup, które mogą spędzić kilka godzin na poznawaniu naszej historii w sposób atrakcyjny (możliwość wejścia do czołgu samolotu, śmigłowca, wyrzutni rakiet, możliwość przejażdżki transporterem opancerzonym). Oferujemy także miejsce biwakowe z możliwością rozpalenia ogniska i  biwakowania pod zadaszeniem. Dzieci mogą skorzystać ze skansenu fortyfikacyjnego. Kilka razy w roku organizujemy pikniki z rekonstrukcjami wydarzeń historycznych, przejazdami czołgów transporterów, oraz replik pojazdów z II wojny światowej. Z okazji 11 Listopada organizujemy Rowerowy Rajd Niepodległości z Zielonej Góry do Drzonowa połączony z uroczystymi obchodami tego Święta w Muzeum. Muzeum jest czynne w okresie szczytu turystycznego sześć dni w tygodniu, w dwa dni również w godzinach popołudniowych.

Dni Twierdzy Kostrzyn
 Pierwsze Dni Twierdzy Kostrzyn miały miejsce w 2000 roku i były jednym z ważniejszych wydarzeń w ramach obchodów 700-lecia uzyskania przez Kostrzyn praw miejskich. W roku 2019 odbędzie się zatem jubileuszowa, dwudziesta edycja tej imprezy. Jest to wydarzenie o charakterze historyczno-kulturalno-edukacyjnym, gdzie prezentacje dla publiczności połączone są z dostarczaniem wiedzy historycznej na temat różnych okresów związanych z historią miasta-twierdzy Kostrzyn. Dni Twierdzy to impreza z założenia wychodząca poza sztampowe imprezy kulturalne. Sceneria kazamatów i tego miejsca, gdzie „mówią kamienie“, tworzy całkowicie inny klimat, którego śladów nie sposób odnaleźć w pomieszczeniach domów kultury, czy amfiteatrach. W scenerii ruin Starówki – „Kostrzyńskich Pompei“ mają miejsca pokazy artylerii, jazdy i piechoty z różnych epok: począwszy od czasów starożytnych, po rycerstwo średniowieczne, postacie historyczne z XVIII I XIX w., aż po II WŚ, a także prezentacje i inscenizacje, warsztaty archeologiczne i saperskie, prelekcje i seminaria, projekcje filmowe i spektakle teatralne, wycieczki autokarowe i rowerowe, gry i zabawy dla dzieci, prezentacje dawnych rzemiosł czy pokazy żonglerki flagami i ogniem, które cieszą się dużym zainteresowaniem całych pokoleń kostrzynian i gości z kraju i zagranicy.  Całość okraszona jest warstwą muzyczną w wykonaniu zespołów z kraju i zagranicy. Wydarzenie zostało w roku 2006 wyróżnione w konkursie Związku Miast Polskich „Miasta dla turystów"

Dni Twierdzy jest imprezą cykliczną, odbywającą się nieprzerwanie od roku 2000 i planowana jest oczywiście kontynuacja organizacji tej imprezy. Jest to wydarzenie przypisane do jednego konkretnego miejsca - Starego Miasta i Twierdzy Kostrzyn, jednakże w kolejnych edycjach istnieje koncepcja realizacji części programu w forcie będącym częścią składową twierdzy, a położonym na terenie Niemiec, Forcie Gorgast. Również w ramach Dni Twierdzy organizowane będą wycieczki do historycznych miejsc na terenie historycznej Nowej Marchii (obecna część województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego) oraz Niemiec (Brandenburgia). W organizację imprezy włączane będą kolejne stowarzyszenia, instytucje i organizacje polskie i niemieckie.

Dni Twierdzy Kostrzyn wyrobiły sobie pewną renomę wśród osób zainteresowanych historią i nie tylko. Co roku na imprezie pojawiają się turyści, widzowie i uczestnicy z różnych zakątków Polski (m. in. z Krakowa, Lublina, Gdańska, Wrocławia, Poznania czy Szczecina), ale również goście z Niemiec, Holandii, Czech czy Litwy. Teren Starego Miasta jest interesujący sam w sobie jako atrakcja turystyczna, wzbogacony o organizowane na nim wydarzenia zyskuje na wartości. Impreza stanowi magnes przyciągający widzów: corocznie przewija się przez nią kilka tysięcy uczestników. Wpisała się ona na stałe w kalendarz imprez o charakterze turystycznym i organizowana jest niezmiennie od lat w ostatni weekend sierpnia, co pozwala na uczestnictwo sporej części stałej publiczności. Turyści biorą czynny udział w prezentowanych pokazach i atrakcjach, w warsztatach i wycieczkach tematycznych. Impreza jest głośna (pokazy artyleryjskie) i kolorowa (formacje wojskowe w umundurowaniu z różnych epok i różnych armii) , co odróżnia ją od festynów i świąt miejskich organizowanych w innych miejscowościach w okolicy.

Las Odrzański
Na północ od Zielonej Góry nad Odrą znajduje się zwarty kompleks lasów nadodrzańskich, który od wieków nazywany jest Lasem Odrzańskim (niem. Oderwald). Pierwsze wzmianki odnajdujemy w dokumentach miejskich Zielonej Góry z początków XV wieku, lecz dopiero w połowie XVI miasto uzyskało pełne prawa do tego obszaru. Epoka oświecenia i następujący za nią okres romantyzmu kieruje myśli ludzkie na otaczającą przyrodę i zupełnie zmienia jej postrzeganie. Otoczony łąkami i polami tajemniczy, pradawny las zaczyna przyciągać mieszkańców Zielonej Góry i staje się miejscem wypoczynku i inspiracji.  W połowie XIX wieku utworzono alejki spacerowe, miejsca wypoczynku i przydrożne kramy. Odrą pływały statki wycieczkowe, a po starorzeczach i stawach łódki. Do dyspozycji turystów były, niestety nieistniejące już dziś dwie karczmy. Po II Wojnie Las Odrzański trafia pod opiekę Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i tak jest do dzisiaj. Bogactwo przyrodnicze zostaje potwierdzone przez włączenie obszaru do sieci Natura 2000 dyrektywy ptasiej i siedliskowej, ustanowienie Obszaru chronionego krajobrazu, czy też ustanowienie innych form ochrony przyrody - pomniki przyrody,  użytki ekologiczne, strefy ochronne wokół stanowisk rzadkich i zagrożonych gatunków. Około 1200 hektarowy las położony niespełna 12 km od centrum Zielonej Góry stanowi miejsce wypoczynku mieszkańców tego miasta i jest udostępniany do zajęć edukacyjnych (ś. edukacyjna), rekreacyjnych (zawody sportowe), turystyki pieszej.

Najważniejszym działaniem Lasów Państwowych w Lesie Odrzańskim jest zachowanie jego bogactwa przyrodniczego i krajobrazowego. Istotną kwestią jest również dalszy rozwój infrastruktury turystycznej na ścieżce przyrodniczo-leśnej i promocja tego wyjątkowego miejsca, zwłaszcza w szkołach. Współcześnie, w okresie deficytu natury wśród społeczeństwa, wydaje się zadaniem wręcz niezbędnym kształtowanie w młodzieży wrażliwości przyrodniczej, zwłaszcza przez instytucje tak bezpośrednio związane z przyrodą, jak Lasy Państwowe. Najbliższe projekty edukacyjne, przewidziane w Lesie Odrzańskim to m.in.:

- „Cztery Pory Roku” – autorski cykl plenerów fotograficznych, które przygotowuje Nadleśnictwo Przytok,

- obserwacje/spacery ornitologiczne w Lesie Odrzańskim, który zachwyca różnorodnością biologiczną, m. in. spotkania uczestników projektu pn.: „Poznajemy ptaki Polski i zasady bioróżnorodności, szanujemy Dzieło Stworzenia”, rekomendowane przez Ministra Środowiska,

- warsztaty (pokazy) bartnicze, podczas których LP we współpracy z pszczelarzami będą zwracały uwagę na rolę pszczół w przyrodzie.

Planem na przyszłość jest przywrócenie Lasowi Odrzańskiemu dawnej świetności. Przed wojną miejsce to tętniło życiem i było ostoją wypoczynku i rekreacji zielonogórzan.

Las Odrzański to prawdziwa perła turystyczna i mozaika ekosystemów. Znajdziemy tu wiele urokliwych miejsc i z pewnością poczujemy namiastkę pierwotnego lasu. Sąsiedztwo otwartych łąk i wilgotne siedliska to odpowiednie miejsce dla wielu gatunków. Realizowane są tu różne formy ochrony przyrody. W Lesie Odrzańskim rosną wiekowe dęby i olsze, występują rzadkie gatunki ptaków, jak bocian czarny, czy kania ruda. Wnikliwy obserwator może również dostrzec zimorodka, czy jednego z największych chrząszczy żyjących w Polsce – jelonka rogacza. Bioróżnorodność Lasu Odrzańskiego zachwyca i zapiera dech w piersiach. Tutaj można poczuć integralność z przyrodą, obudzić świadomość, jak wielką jest dla nas dziś wartością, ale też odetchnąć, odpocząć od miejskiego zgiełku… A to wszystko tak blisko Zielonej Góry. Odległość od dużego miasta tak wspaniałej kniei jest ogromnym atutem. Bez problemu dojedziemy tu samochodem i pozostawimy pojazd w dogodnym miejscu, tuż nieopodal wejścia do lasu, a także rowerem, czy autobusem, a później już pieszo można oddać się tej niezwykłej przygodzie, jaką niewątpliwie jest poznawanie Lasu Odrzańskiego. Można dotrzeć tutaj także od strony rzeki, gdzie przygotowano przystań.

Noc  Świętojańska  w   Połęcku
Noc  Świętojańska     jest  imprezą   cykliczną, która       co  roku    odbywa  się    na  przełomie  czerwca lub    lipca      w  miejscowości  Połęcko.  Miejscowość     w tym  dniu     rozbrzmiewa    śpiewem,   muzyką   i tańcem... Organizatorami  imprezy    jest  Urząd    Gminy    w  Maszewie   oraz  Sołectwo   Połęcko.  Gospodarze   dla  swoich  gości     szykują  domowy  poczęstunek  oraz  ciasto.   Na najmłodszych    uczestników       czekają     dmuchane  zamki,   bańki  mydlane,    malowanie  twarzy   oraz  liczne  zabawy      ruchowe.   Mieszkańcy    przygotowują      wspaniałe  występy  artystyczne.   W  trakcie  imprezy    odbywa  się  turniej  siatkarski  sołectw     o Puchar  Wójta  Gminy   Maszewo.   Noc  świętojańska  to  przede  wszystkim  tradycja     związana      z  puszczeniem     wianków    na  wodę.   Podczas  wydarzenia       rozstrzygnięty     jest  konkurs    na  najpiękniejszy  przywieziony   wianek     świętojański      w  dwóch  kategoriach:  dzieci    i młodzież oraz  dorośli.   Wieczorem    uczestnicy    imprezy    w  barwnym  korowodzie     ze  śpiewem     na ustach    maszerują     nad  rzekę  Odra,  gdzie  odbywa  się     topienie    pięknych    uwitych     wianków, które    puszczane  z  nurtem     rzeki     zabierają   ze  sobą     wszelkie  smutki  i niepowodzenia.

Atrakcyjność     tego  wydarzenia         to przede  wszystkim     przeżycia  estetyczne    związane  z   niepowtarzalnością     miejsca, ponieważ      festyn   Nocy  Świętojańskiej         odbywa  się    przy  świetlicy     wiejskiej    w  Połęcku,     w  sąsiedztwie  Odry. Produkt  jest  atrakcyjny   ponieważ jest   ogólnodostępny      i nic  nie  kosztuje.

Produkt  jest  znany     nie tylko  w  Gminie  Maszewo.  Podczas      imprezy    jest  na  co    popatrzeć, czego  posłuchać, potańczyć      a  także   wygrać.   Dzięki      zaangażowaniu   wielu    osób  Nasza  Noc  Świętojańska      cieszy  się  dużą   popularnością  wśród  uczestników     nie tylko  "miejscowych".

 

w kategorii Certyfikat Specjalny zwykły zgłosili się

Majaland Kownaty 
Majaland Kownaty to pierwszy tematyczny całoroczny Park Rozrywki w Polsce o łącznej powierzchni 20 000 metrów kwadratowych zlokalizowany przy autostradzie A2 w województwie Lubuskim. w Parku znajduje się 26 atrakcji z których mogą korzystać całe rodziny. Park scenograficznie nawiązuje do tematyki bajek pszczółki Mai, Heidi z alpejskiej wioski oraz wikinga Vica, z ogromną dbałością o szczegóły dekoracyjne. Majaland Kownaty składa się z dwóch stref po brzegi wypełnionych atrakcjami - strefy wewnętrznej o powierzchni 10 000m2 czynnej przez cały rok oraz strefy zewnętrznej również o powierzchni 10 000m2 czynnej od wczesnej wiosny do późnej Jesieni. Obok szerokiej oferty atrakcji w Majaland Kownaty znaleźć można również restaruację oraz punkty gastronomiczne. W parku znajduje się także sklep z pamiątkami nawiązującymi do atrakcji parku. Park rozpoczął działalność 29.09.2018 roku i jest unikatową inwestycją na skalę Polski, jednocześnie jest wciąż rozbudowywany. 29.06.2019 r. uruchomiony został pierwszy w Polsce w pełni drewniany rollercoaster, tym razem związany z przerażającym światem wilkołaków

Majaland Kownaty ma w perspektywie budowę nowych atrakcji. Obecnie trwa budowa nowej części strefy zewnętrznej - strefy wikingów. W tej strefie znajdą się dwie duże atrakcje - takie jak Disk'o Coaster oraz Splash Battle produkowane przez czołowych producentów atrakcji w Europie oraz tematyzowany punkt gastronomiczny i sklep. W kolejnych latach planuje się budowę nowych atrakcji oraz ekspansję produktu na inne województwa poprzez budowę siostrzanych parków w dużych miastach Polski.

W Majaland Kownaty można odkryć magiczny świat i przeżyć wyjątkowe spotkania z bohaterami Parku – uwielbianą przez wszystkich Pszczółką Mają, Guciem czy Heidi. Bajkowi bohaterowie zabierają  na wspaniałą wycieczkę po całkowicie zadaszonej strefie wewnętrznej parku. Dla lubiących prędkość i dreszcz emocji możliwość wybrania się na przejażdżkę Rollercoasterem Wikingów, który z oszałamiającą prędkością zabiera w niesamowitą podróż wzdłuż ostrych skał do wnętrza jaskini. Z Totemu Wikingów można podziwiać panoramę całego parku. Wraz ze Szkołą Latania można nauczyć się latać pedałując tak szybko, jak tylko można aby unieść się wysoko. Warto odkryć wszystkie atrakcje w strefie zewnętrznej parku Majaland Kownaty, wejść na szczyt Wulkanu oraz podziwiać wspaniałe widowisko Tańczących Fontann. Nie można również zapomnieć o odwiedzeniu kóz na Farmie Zwierząt Heidi i możliwości poznania zasad ruchu drogowego w Miasteczku Samochodowym oraz wejść do świata wilkołaków z prędkością ponad 85 km/h na pierwszym w Polsce drewnianym rollercoasterze Wilkołak, który osiąga wysokość 22 metrów. Nowa kolejka górska ma 618 metrów długości, a tematem atrakcji jest podróż przez mroczny świat wilkołaków. Majaland Kownaty to gwarancja dnia pełnego emocji i rodzinnej zabawy.

Razem z powstaniem Majaland Kownaty zauważono duży wzrost odwiedzalności lokalnych hoteli i ośrodków wypoczynkowych w regionie. Lokalizacja parku i reklama zachęciła turystów z całej Polski do odwiedzania województwa i zapoznania się z bogatą ofertą regionu. Nastąpiło duże wzmożenie ruchu turystycznego indywidualnego i grupowego. Majaland Kownaty stworzył również możliwość podjęcia pracy dla mieszkańców regionu, co przekłada się na społeczne i ekonomiczne  znaczenie produktu turystycznego. Głównym odbiorcą - klientem parku są rodziny, co gwarantuje zacieśnienie więzi poprzez rodzinną zabawę i wspólne spędzanie czasu.

Leśny Klub Kolacyjny
Leśny Klub Kolacyjny to JEDZENIE, MIEJSCA I LUDZIE.

Jest to rodzaj  cyklicznych 'wydarzeń': kameralne kolacje degustacyjne zorganizowane w środku lasu.

W trakcie kolacji goście mają okazję spróbować 5-7 dań przygotowanych prze szefa kuchni Jakuba Chwistka.  Głównym zamysłem kuchni Jakuba na leśnych kolacjach jest LOKALNOŚĆ SEZONOWOŚĆ i JAKOŚ PRODUKTU. Dlatego właśnie menu jest zmieniane co miesiąc, a produkty pochodzą od lokalnych ekologicznych rolników i wytwórców czy producentów.

Miejsce, w którym jest serwowane nasze jedzenie jest kluczowym elementem kolacji-środek lasu, z dala od główne ścieżki, zupełnie na dziko (przy współpracy z Lokalną Dyrekcją Lasów Państwowych i lokalnymi leśniczymi).

Wokół kolacji tworzymy swojego rodzaju 'klub'-społeczność składającą się z gości, ale też przede wszystkim z ludzi z nami na stałę współpracujących:

-ekologiczne zioła, kwiaty i warzywa kupujemy od Państwa Kasperskich z "Anielskich Ogrodów' w Budachowie

-jedzenie podajemy na ręcznie robionych na zamówienie talerzach w pracowni "Concerami' w Zielonej Górze

-Dekoracje stołu i miejsca tworzy dla nas projektantka "Inka Design' z Zielonej Góry

-Grafikę menu rysuje "Huba" z Pszczewa

-Fotografuje nas Beata Zięba z 'Ulotne Foto'

Dodatkowo na każdej kolacji prezentujemy i tym samym promujemy lokalne produkty lubuskie tj.:oleje, wina. Społeczność Leśnego Klubu Kolacyjnego powiększa się z kolacji na kolację i w ten sposób tworzy się kooperatywa wspierających się lokalnych wytwórców.

Leśny Klub Kolacyjny to jedyny taki produkt na skalę krajową. To ogromny potencjał na promowanie regionu. Pragniemy naszym projektem pokazać to co najważniejsze według nas w lubuskim: las, lokalna turystyka leśna, wysokiej jakości jedzenie, ekologiczni rolnicy i wytwórcy z pasją. Pragniemy stworzyć mobilną kuchnię, którą moglibyśmy dotrzeć w różne dzikie leśne miejsca w woj. lubuskim i tam organizować nasze kolacje. Byłaby to pierwsza mobilna restauracja w Polsce.

Leśny Klub Kolacyjny to oferta jednocześnie luksusowa, a zarazem bardzo lokalna i leśna. Goście opuszczają swoją codzienną strefę komfortu, po ty, by zaznać zupełnie innego komfortu. Zamiast do luksusowej restauracji, muszą przejść po zwalonym drzewie do środka lasu gdzie czeka na nich stół udekorowany polnymi kwiatami, przy którym ugoszczeni są najwyższej jakości potrawami kuchni roślinnej.

Wszystko, co jest na kolacji, poczynając od jedzenia, kończąc na detalach wystroju jest autentyczne, ściśle związane z naturą, bądź pochodzi prosto spod rąk utalentowanego człowieka. Wszystko jest oryginalne, wyjątkowe i co ważne-z pierwszej ręki, bez pośredników- wbrew temu co oferuje nam codzienność masowej produkcji.

Taki rodzaj wydarzenia to odpowiedź na dzisiejsze potrzeby ludzi poszukujących nowych doznań i doświadczeń różniących się od oferty 'all inclusive'. Nasze kolacje to powrót do kontaktu z naturą, z drugim człowiekiem, i z samym sobą.

   

Pieszy szlak Gozdnica Miasto Ceramików
Pieszy szlak turystyczny „Gozdnica Miasto Ceramików” to fascynujący spacer z przewodnikiem Mirosławem Marciniakiem oraz terenowa gra miejska Pawła Lubarskiego opracowana na urządzenia mobilne. Fabryka porcelany, cegielnie i dachówczarnie, garncarnie, kaflarnie, kamionki, kopalnie gliny oraz inne miejsca związane z ceramiką dowodzą pięknej historii i bogatej tradycji gozdnickich ceramików. Warto je więc poznać. Na trasie szlaku znajdują się zarówno historyczne jak i obecne zakłady wyrobów ceramicznych  oraz miejsca związane z lokalną tradycją ceramiczną. Najlepszym miejsce do rozpoczęcia i zakończenia trasy jest muralu "Dzieje Ceramiki" znajdujący się w centrum miasta. Trasa w kształcie koła obejmuje 3 km szlak i wiedzie najcenniejszymi obiektami. Dzięki takiemu poprowadzeniu trasy zwiedzający mogą rozpocząć swoją podróż trasą turystyczną w dowolnym momencie punktu trasy (który będzie stanowił ich indywidualny początek a za razem koniec zwiedzania).

Stworzona piesza trasa turystyczna stanowi początek naszych działań w kierunku promowania ceramicznego dziedzictwa Gozdnicy.

Ceramiczne dziedzictwo Gozdnicy - Miasta Ceramików, to drugie po Bolesławcu tak wielkie zagłębie tej gałęzi przemysłu w Polsce. Niestety dziś już zupełnie zapomniane. W obecnych czasach coraz częściej ludzie wykazują zainteresowanie miejscami niszowymi, pomijanymi przez większość turystów. Dlatego uważamy że miasto Gozdnica może odnieść turystyczny sukces dla wielu poszukiwaczy nowych szlaków turystycznych, pozbawionych tłumów (mniej skomercjalizowanych). Ponadto szlak "Gozdnica Miasto Ceramików" oferuje poznanie różnorodnych form produkcji ceramiki które tu funkcjonowały tj.: manufaktura porcelany, cegielnie, dachówczarnie, garncarnie, fajansarnie, kaflarnie, kamionki, kopalnie gliny. Samo położenie miasta, pośród Borów Dolnośląskich jest dużą atrakcją dla miejskich turystów uciekających od zgiełku miasta do leśnej głuszy.

Jednym z punktów trasy jest aktywny udział w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez Dom Kultury. W trakcie warsztatów pod okiem wykwalifikowanego mistrza ceramicznego można stworzyć własne i niepowtarzalne dzieło sztuki z lokalnej gliny którą się tu wydobywa. W przyszłości dzięki pogłębionej współpracy z lokalnymi zakładami ceramicznymi możliwe będzie również zwiedzanie "Żywego muzeum ceramiki" poznając współczesną technologię produkcji.

 

Lubuska Kapituła nominowała także  „Światowy Geopark UNESCO Łuk Mużakowa” do Certyfikatu Internautów.

Wyniki z Centrali poznamy pod koniec listopada 2019r.

Laureatom i nagrodzonym oraz wszystkim właścicielom zgłoszonych produktów GRATULUJEMY.

Biuro LOTUR
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Lubuskiego

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego województwa lubuskiego