CZAS NA LUBUSKIE - LUBRZA Natura, historia, legenda…

Polski

Gmina Lubrza leży w centralnej części woj. lubuskiego, położona w pobliżu autostrady A2 Berlin - Warszawa, w odległości ok. 70 km od granicy z Niemcami. Lubrza oferuje turystom wiele atrakcji. Znakomite warunki klimatyczne, ukształtowanie terenu, liczne jeziora i lasy sprzyjające rekreacji. O walorach krajobrazowych stanowi duża liczba wzgórz morenowych pokrytych lasami i sięgających bezwzględnej wysokości ponad 100 m. Jeziora znajdujące się na tym terenie mają łączną powierzchnię 600 ha. Największe z nich - jezioro Niesłysz ma aż 496 ha.

Pętla Boryszyńska jest z pewnością jedną z największych atrakcji turystycznych gminy Lubrza. Fortyfikacje powstałe w okresie międzywojennym są częścią Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) i można go śmiało uznać za największe podziemia fortyfikacyjne na świecie. Fortyfikacje to jednak nie tylko podziemia, to również ogromne, pojedyncze bunkry rozsiane po całej gminie Lubrza. Zwiedzanie Pętli Boryszyńskiej dostarcza niezapomnianych przeżyć, dostępna jest podziemna trasa turystyczna, znajdująca się nieopodal Boryszyna. Po podziemiach oprowadzają tam wykwalifikowani przewodnicy, gwarantujący całkowite bezpieczeństwo. Warto wspomnieć, iż na obszarze umocnień funkcjonuje rezerwat nietoperzy, które w trakcie zimy hibernują w gronie ok. 40 tys. przedstawicieli tego gatunku.

Wizytówką regionu którą warto przeżyć jest impreza „Noc Nenufarów”. Jest to wydarzenie od lat przyciągające swoją oryginalnością rzesze turystów zawsze w trzecią sobotę lipca. Prócz atrakcji oraz koncertów, najciekawszą częścią imprezy jest baśniowe widowisko na wodach jeziora Goszcza przedstawiające historię miłości Lubrzany i Sławoja. Widowisko nawiązuje do legendy o nadaniu nazw poszczególnym jeziorom na terenie gminy Lubrza.

więcej na www.lubrza.pl

 

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego województwa lubuskiego