CZAS NA LUBUSKIE -Międzyrzecki Rejon Umocniony

Polski

Międzyrzecki Rejon Umocniony, to potężny system poniemieckich fortyfikacji powstały w latach 30-tych XX wieku na pograniczu polsko-niemieckim. Położony w w łuku Odry i Warty, rozciągał się na przestrzeni prawie 100 km. Miał za zadanie bronić dostępu najkrótszą drogą do stolicy III Rzeszy. Wybudowano kilkadziesiąt schronów bojowych, jazów fortecznych, kilkanaście mostów przesuwnych i obrotowych wiele kanałów taktycznych, stworzono rozległe tereny zalewowe. Całość ujęto w trzy odcinki: Południowy, Centralny i Północny. Decyzją Hitlera ten gigantyczny projekt budowlany nigdy nie został doprowadzony do końca.

Na Odcinku Centralnym, oprócz schronów bojowych, najważniejszym elementem fortyfikacji był łączący je system podziemnych tuneli o łącznej długości przekraczającej 30 kilometrów, zaopatrzony w podziemne dworce i komory składowe.

W roku 1945 umocnienia zostały zdobyte przez jednostki radzieckie a następnie wysadzone w powietrze i pozbawione elementów pancernych.

Całoroczna trasa turystyczna obejmuje dwa warianty zwiedzania: trasa krótka – do 1,5 godz. oraz długa – do 2,5 godziny wędrówki. Na życzenie klientów przygotowano także trasę ekstremalną z czasem przebywania w podziemiach wynoszącym aż 8 godzin. Oprowadzaniem zajmują się wykwalifikowani przewodnicy. Do dyspozycji turystów, oprócz otwartej wystawy sprzętu wojskowego, jest także wieża widokowa, stoisko z pamiątkami, bar i parking.

wiecej na www.bunkry.pl

 

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego województwa lubuskiego