CZAS NA LUBUSKIE - Rzeczpospolita Ptasia

Polski

Rzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty to bezkresny obszar łąk i rozlewisk w okolicy Słońska i Kostrzyna nad Odrą. Takie wrażenie zawsze odnoszą turyści przyjeżdżający tu, zwłaszcza z dużych miast. To właśnie przestrzeń, dużo nieba i ptaki decydują o tym, jak dobrze się tu odpoczywa. Można godzinami spacerować lub jeździć rowerem po ptasich szlakach lub gruntowych drogach. Można też usiąść pod drzewem lub nad wodą i czekać, co się wydarzy. Obserwacje mogą być najróżniejsze, od lotów godowych jętek czy przeobrażania się ważek na liściach roślin do takiej gratki jak polowanie sokoła wędrownego na kaczki lub bielika na gęsi. Na drodze może nagle pojawić się zając lub lis, a z kanału wyjdzie bóbr albo szop pracz. Na płyciznach po opadnięciu wody żerują dziesiątki bocianów czarnych i białych, czapli i innych rybożerców. Potrzebny tylko wolny czas i trochę cierpliwości. Poza widokami, szczególnie wiosną, zachwyca bogactwo dźwięków natury. Tysiące płazów i śpiewający mieszkańcy trzcinowisk pozwalają rozkoszować się klimatem wiosennych godów. Kto raz tu przyjechał, z pewnością będzie chciał wrócić, bo za każdym razem jest inaczej. Ale w każdej porze roku niezmiennie wszystkich zachwycają swoimi kształtami malownicze, stare wierzby.

 

Rzeczpospolita Ptasia to nie tylko niezwykle atrakcyjny przyrodniczo obszar w Ujściu Warty na terenie parków narodowego i krajobrazowego, ale też klub miłośników ptaków zrzeszający już ponad 3520 posiadaczy oryginalnych paszportów wydawanych w Słońsku. W tych paszportach zbiera się pieczątki z wizerunkiem ptaka roku, w 2021 jest nim uszatka błotna.

Towarzystwo Przyjaciół Słońska „Unitis Viribus”, pomysłodawca tej inicjatywy, oznakowało w okolicach Słońska 60 km pieszych szlaków turystycznych. Każdy szlak nosi nazwę gatunku ptaka, którego można spotkać, wędrując daną trasą. Szlaki Gęgawy, Derkacza, Kani i Dudka oznakowane jako piesze, dostępne są również dla rowerzystów, choć wiodą po drogach gruntowych. Szlak Dzięcioła to ścieżka przyrodniczo-edukacyjna prowadząca przez leśne rezerwaty przyrody, przy której znajdują się tablice i wieża obserwacyjna. Szlak Zimorodka jest 12-kilometrową trasą kajakową po Postomi i starorzeczach Warty. W Parku Narodowym „Ujście Warty” jest 5 ścieżek edukacyjnych o łącznej długości 37 km oraz Przyrodniczy Ogród Zmysłów w Chyrzynie. Poza tym kilka punktów edukacyjnych i wież obserwacyjnych. Dodatkową atrakcją dla miłośników geocachingu są umieszczone przy szlakach skrytki i geościeżka „Tropiciel skarbów”. 

więcej na www.tps-unitisviribus.org.pl

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego województwa lubuskiego