Światowy Geopark UNESCO Łuk Mużakowa

Światowy Geopark UNESCO Łuk Mużakowa, to produkt turystyczny w kategorii „miejsce-obszar”.

Łuk Mużakowa to unikalna w skali światowej struktura geologiczna w postaci spiętrzonej moreny czołowej, w kształcie łuku znajdującego się po obu stronach granicy Polski i Niemiec. W 2009 roku polska część uzyskała rangę geoparku krajowego. Od 2011 roku cały obszar uzyskał certyfikat Geoparku Europejskiego i został włączony do Światowej Sieci Geoparków. Od 2015 roku jako jedyny obiekt w Polsce może szczycić się rangą Światowego Geoparku UNESCO.  Znajduje się tutaj jedyne w swoim rodzaju pojezierze antropogeniczne, liczące po polskiej stronie ponad 100 zbiorników których wody zadziwiają rozmaitością kolorów. Najcenniejsze obiekty udostępnione są wzdłuż trasy geoturystycznej "Dawna kopalnia Babina", a ciągle powstają nowe obiekty. Perłą geoparku jest unikatowy Park Mużakowski w Łęknicy i Bad Muskau.  W połączeniu z siecią ścieżek rowerowych, Nordic Walking i możliwością spływów Nysą Łużycką oraz atrakcjami po niemieckiej stronie tworzy to spójny produkt turystyczny, z możliwością zapewnienia zwiedzania i aktywnego wypoczynku przez kilka dni.  

Światowy Geopark UNESCO Łuk Mużakowa stanowi przestrzeń do rozwoju wielu inicjatyw lokalnych realizowanych zarówno przez samorządy jak i inne instytucje i organizacje. 
Od 2011 roku cały obszar uzyskał certyfikat Geoparku Europejskiego i został włączony do Światowej Sieci Geoparków. Od 2015 roku jako jedyny obiekt w Polsce może szczycić się rangą Światowego Geoparku UNESCO.  W 2019 zawiązało się Porozumienie Mużakowskie skupiając różne podmioty działające na terenie geoparku. 

W ubiegłym roku został opracowany Master Plan dla polsko-niemieckiego geoparku na lata 2018-2028, wskazujący najważniejsze kierunki rozwoju na najbliższe lata. W najbliższym czasie powstanie w Łęknicy, w budynku zabytkowej stolarni, Centrum Kulturalno-Edukacyjne Światowego Geoparku UNESCO, gdzie  znajdą się wystawy i ekspozycje multimedialne, miejsca do warsztatów, kawiarnia i wypożyczalnia rowerów. 
Trwają również prace przy rozbudowie ścieżki geoturystycznej, realizowane przez Nadleśnictwo Lipinki.  W dalszej kolejności planowane jest zagospodarowanie turystyczne okolic Trzebiela i Tuplic, gdzie między innymi zostaną wyeksponowane takie obiekty jak "Krzywy Las" czy "Staw Kołkowy".

Zarówno sam geopark światowy, jak i znajdujący się w jego centrum zabytkowy Park Mużakowski w Łęknicy i Bad Muskau, posiadają oznaczenia UNESCO co jest ewenementem zarówno w skali Polski jak i świata. Największą atrakcją turystyczną jest Park Mużakowski, szeroko znany w Niemczech, który odwiedza blisko 500 tys. osób rocznie. Jednak nową atrakcją tego miejsca jest zbudowana przez Nadleśnictwo Lipinki, ścieżka geoturystyczna "Dawna kopalnia Babina" wijąca się wśród kolorowych jeziorek i ciekawostek geologicznych, z pięknymi widokami z drewnianej wieży widokowej.  W połączeniu z siecią ścieżek rowerowych i możliwością spływów Nysą Łużycką oraz atrakcjami po niemieckiej stronie tworzy to spójny produkt turystyczny, z możliwością zapewnienia zwiedzania i aktywnego wypoczynku przez kilka dni.  

 

Stowarzyszenie Geopark Łuk Mużakowa
m.maciantowicz@wp.pl
68-208 Łęknica
ul. Wojska Polskiego 2/1

Lokalizacja: 

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego województwa lubuskiego